16 namirnica koje bi trebalo da jedete umesto jaja ako želite da unosite više proteina u organizam

B. P.
Vreme čitanja: oko 4 min.

Foto: Shutterstock

Proteini su jako važan faktor za održavanje zdravlja organizma i njihovo redovno unošenje, kao i njihova dovoljna količina, od izuzetne su važnosti za sve, bez obzira o kojoj je starosnoj grupi reč.

Ovo su samo neki od saveta na koji način možete da unosite proteine u organizam, a da nisu jaja, koja su poznata po visokoj koncentraciji proteina u sebi.

1. Sočivo

Ako tražite biljni izvor proteina, sočivo je odlična opcija, piše "Side bark". U stvari, one su jedna od mahunarki sa najviše proteina, jer sa jednom kuvanom šoljom unećete impresivnih 18 grama proteina, zajedno sa velikom dozom dijetetskih vlakana i esencijalnih hranljivih materija poput folne kiseline i gvožđa.

Dobro se uklapaju u supe, salate, pa čak i vegetarijanske hamburgere, a možete da ga začinite kimom i belim lukom.

2. Slanutak

Slanutak, koji možda poznajete kao neku vrstu pasulja, obezbeđuje oko 15 grama proteina po kuvanoj šolji. Ima ukusan orašasti ukus i čvrstu teksturu, pa nije ni čudo što su omiljeni u jelima širom sveta.

Možete ih ispeći sa maslinovim uljem i začinima za hrskavu užinu, ili ih izgnječiti sa tahinijem i limunovim sokom za kremasti umak bogat proteinima.

3. Kinoa

Kinoa nije samo zrno, kao što mnogi misle, već je zapravo klasifikovana kao seme, i slavna je zbog toga što je kompletan protein koji sadrži svih devet esencijalnih aminokiselina. Jedna šolja obezbeđuje oko 8 grama proteina, zajedno sa magnezijumom, vlakanima i gvožđem.

Njen blago orašasti ukus se lepo slaže sa pečenim povrćem, lisnatim zelenilom ili piletinom na žaru. Za doručak, možete zameniti ovsene pahuljice za činiju kinoe kuvane sa bademovim mlekom, prelivenu voćem i orasima.

Foto: Pixabay

4. Tofu sir

Tofu sir je omiljen među vegetarijancima i veganima i pošto je napravljen od soje, tofu je moćan protein, koji se može pohvaliti sa oko 10 grama proteina na 100 grama.

Možete ili marinirati i ispeći, pržiti sa povrćem ili izmrviti i dinstati kao zamenu za umućena jaja.

5. Tempeh

Ako nikada ranije niste čuli za tempeh, vreme je da vas upoznamo. Za razliku od rođaka tofua, tempeh se pravi od fermentisanog sojinog zrna, dajući mu čvršću teksturu i suptilno orašasti ukus. Takođe, nudi čak i više proteina od tofua, sa oko 19 grama na 100 grama.

Kada je u pitanju priprema, možete ga ubaciti u pomfrit, u sendviče ili jednostavno izmrviti u takose.

6. Grčki jogurt

Ko ne voli kremastu, bogatu teksturu grčkog jogurta? Biće vam drago da čujete da to nije samo ukusan sastojak, već i izuzetan izvor proteina, sa otprilike 10 grama proteina na 100 grama. Njegova gusta i kremasta konzistencija čini ga raznovrsnim dodatkom slatkim i slanim jelima.

Foto: Shutterstock

7. Svež, mrvljeni sir

Sveži sir možda nije toliko popularan kao neki drugi sirevi, ali nema sumnje da je jedan od najhranljivijih. Ima 28 grama proteina po šolji, što ga čini jednom od najbogatijih opcija na našoj listi.

8. Seitan

Ako tražite zamenu za meso sa mesnatom teksturom i puno proteina, sejtan je teško pobediti.

Napravljen od pšeničnog glutena, daje neverovatnih 21 gram proteina na 100 grama. Njegov neutralni ukus omogućava mu da apsorbuje marinade i začine, što ga čini odličnim izborom za biljne verzije jela. Iako nije pogodan za one sa osetljivošću na gluten, seitan je fantastična opcija za sve koji žele obilan obrok sa visokim sadržajem proteina.

9. Edamame

Ne znaju svi da je edamame zapravo soja, zbog čega je tako bogat proteinima. Nudi oko 18 grama po kuvanoj šolji, kao i dosta drugih vitamina, antioksidanata i dijetalnih vlakana. Možete ih poslužiti kuvane na pari i blago soljene i ubaciti ih u salate.

10. Crni pasulj

Crni pasulj obezbeđuje oko 15 grama proteina po kuvanoj šolji i osnovni je proizvod u mnogim kuhinjama, posebno u latinoameričkim jelima. Bogat je antioksidansima i dijetalnim vlaknima, što ga čini izborom bogatim hranljivim materijama.

Foto: Shutterstock

11. Bademov puter

Samo dve kašike bademovog putera daće vam neverovatnih 7 grama proteina. Ovo ga čini odličnom alternativom tradicionalnim namazima. Možete ga ubaciti u smuti, namazati na tost ili ga koristiti kao nadev za palačinke.

12. Semenke bundeve

Seme bundeve je možda malo, ali ima mnogo toga da ponudi. Hranjivo je, bogato proteinima i daje hrskavost jelu. Pokušajte da ih pospite jutarnjim jogurtom ili ovsenim pahuljicama za dodatni nutritivni podsticaj ili ih koristite za supe i salate. Odličan su izvor magnezijuma i cinka.

13. Čia seme

Uprkos maloj veličini, čia semenke su bogate proteinima sa oko 5 grama na dve supene kašike. Ako imate strpljenja da ih natopite, transformišu se u teksturu nalik gelu što ih čini idealnim za pudinge ili smutije.

Ako ih pečete, čia semenke mogu da deluju i kao zamena za veganska jaja kada se pomešaju sa vodom. Osim proteina, puna su vlakana i omega-3 masnih kiselina.

Foto: Pixabay

14. Kikiriki

Ako ste mislili da je kikiriki samo ukusna užina, vreme je da ponovo razmislite. Kikiriki sadrži oko 26 grama proteina na 100 grama, a šaka kikirikija može utoliti glad ako ste u pokretu. Dodavanje izlomljenog kikirikija u pomfrit ili salate, daje jelima hrskavost i dodatne hranljive materije.

15. Losos

Ako želite hranljive prednosti mesa bez negativnih strana holesterola i zasićenih masti, vreme je da jedete više lososa. Ova riba je poznata po bogatom ukusu, ali takođe ima mnogo zdravstvenih prednosti - 25 grama proteina na 100 grama i visokog sadržaja omega-3. Možete ga ispeći sa začinskim biljem ili ga ubaciti u riblji paprikaš.

16. Pileća prsa

Pileća prsa su još jedna odlična opcija ako volite meso, ali želite da smanjite nezdrave vrste. Sadrže otprilike 31 gram proteina na 100 grama, što ih čini idealnim za sportiste i one koji vode računa o zdravlju.

(Ona.rs)