5 lakih vežbi koje svako sa artritisom u rukama treba da proba: Oduzima samo nekoliko minuta, a pomažu
Artritis je oboljenje koje može ozbiljno uticati na kvalitet svakodnevnog života. Bol, otok i ukočenost zglobova često otežavaju i najjednostavnije pokrete, naročito kada su ruke u pitanju. Ipak, postoje nežne i jednostavne vežbe koje mogu pomoći u poboljšanju fleksibilnosti zglobova i povećanju pokretljivosti, a preporučuju ih fizioterapeuti i lekari.
U nastavku donosimo pet lakih vežbi koje možete raditi kod kuće, bez posebne opreme - dovoljne su volja, malo vremena i strpljenje.
1. Savijanje zgloba prsta
Držite ruku ispruženu, prste ravno i skupljene. Polako savijte srednje zglobove prstiju (ali ne i zglobove na korenu prstiju – oni ostaju ravni), kao da pravite "kljun".
Zatim lagano vratite prste u početni položaj. Pokušajte da ovu vežbu ponovite 5 puta svakom rukom.
2. Blago stezanje šake
Počnite tako što ispružite ruku kao da pružate nekome ruku. Dlan i podlakticu naslonite na sto ili drugu ravnu površinu. Zatvorite prste u blagu pesnicu, a palac obavijte oko spoljašnje strane prstiju – nemojte stiskati jako.
Polako se vratite u početni položaj i ponovite 10 puta svakom rukom.
3. Stabilizacija palca
Ruku ispružite, prste držite ravno i skupljene. Zatim blago savijte prste, kao da držite limenku ili flašu – dlan treba da pravi polukrug.
Lagano se vratite u početni položaj. Ponovite ovu vežbu 5 puta svakom rukom.
4. Dodirivanje vrhova prstiju
Ruku ispružite, prste spojite. Palcem redom dodirujte vrhove svakog prsta tako da formirate kružni oblik: palac-kažiprst, zatim palac-srednji, pa prstenjak i na kraju mali prst.
Zadržite svaki dodir oko 5 sekundi, pa otpustite. Vežbu ponovite 5 puta svakom rukom.
5. "Šetnja" prstima
Ruku položite na sto, dlan okrenut nadole. Palac lagano pomerite u stranu, dalje od ostalih prstiju. Počnite sa kažiprstom: pomerite ga ka palcu. Zatim redom pomerajte srednji, prstenjak i mali prst - kao da prsti "šetaju" ka palcu.
Ovu vežbu ponovite 5 puta svakom rukom.
Napomena:
Vežbe izvodite sporo i kontrolisano. One ne bi trebalo da izazivaju bol. Ako osetite nelagodnost, napravite pauzu, a zatim pokušajte ponovo sa manjim intenzitetom.
Ukoliko se bol nastavi, posavetujte se sa lekarom ili fizioterapeutom. Pravilna i redovna vežba može značajno doprineti olakšanju simptoma i očuvanju funkcionalnosti ruku.
(Ona.rs/Mayo Clinic)