Nekada rezidencijalni grad članova čuvene dinastije, ovaj austrijski grad je naziv dobio po slovenskoj reči

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto Pixabay/derneuemann

Iako je po veličini danas na drugom mestu u celoj Austriji, naziv Grac duguje slovenskoj reči “gradec”, koja se slobodno prevodi kao “mali grad”. U njemu su članovi porodice Habzburg tokom 15. veka imali rezidenciju, što je Grac učinilo značajnim ne samo administrativnim centrom toga doba, nego i vojnim.

O tome koliko je zapravo Grac imao značajnu ulogu u tom periodu i danas svedoče mnoga gradska zdanja.

Budući da je, sada već daleke 1585. godine Grac postao bogatiji i za Univerzitet, to se sa pravom ta obrazovna ustanova svrstava među najstarije u zemlji.

Carska rezdencija Grac je bio sve do prvih decenija 17. veka. Tačnije, iz Graca je u Beč prenet dvor nakon što je car po imenu Ferdinand Treći 1619. godine stupio na presto.

Foto: Pixabay/juergen-polle

Jedan od najznačajnijih parkova u gradu

Iako je Grac prestao da bude carska rezidencija, to nije sprečilo vešte neimare, ali i umetnike i zanatlije da izgrade mnoga zdanja. Zahvaljujući angažovanju brojnih italijanskih majstora i umetnika koji su u to doba u gradu živeli, Grac postaje dom za mnoge zanimljive palate i druge građevine.

U prvim godinama 19. veka kada je izvršen Napoleonov juriš, Grac je odoleo napadima. Međutim, Bečki ugovor koji je potpisan 1809. godine omogućio je gradu da postane bogatiji za jedan park.

Tada je, naime Napoleon izneo zahtev da se glavno gradsko utvrđenje, tvrđava Šlozberg potpuno poruši. Na tom mestu izgrađen je park, koji se karakteriše kao prava pravcata zelena oaza grada.

Tokom Drugog svetskog rata Grac nije bio pošteđen bombardovanja. Pa ipak, staro gradsko jezgro nije pretrpelo neku naročito veliku materijalnu štetu, ali desna obala grada, koja je bila i centar industrije, jeste.

Staro jezgro grada

Budući da je lako dostupno i pešice, staro jezgro Graca prilično je jednostavno za obilazak, a dobro očuvana arhitektura mu pruža pssoebnu dozu šarma.

Foto: Pixabay/bogitw

Kao naročito atraktivno se izdvaja to što su mnoga dvorišta u starom delu grada neretko dostupna za posete. Jedno od najpoznatijih je dvorište Landhausa, regionalnog parlamenta Štajerske, koje je uređeno u stilu renesanse.

Glavni gradski trg i obližnja Herengase koja je, ne samo glavna gradska saobraćajnica, nego i ulica poznata po prodavnicama, predstavljaju neizostavni deo posete ovom gradu.

Nedaleko od gradske katedrale nalazi se Mauzolej cara Ferdinanda Trećeg, koji je izgrađen u vreme kada on još nije zauzeo carski presto, 1614. godine.

Foto: Pixabay/955169

Kao jedna od najpoznatijih atrakcija u Gracu pominje se istoimeni zamak. I ne samo zato što je poseta potpuno besplatna, nego i zbog stepeništa, koje se sreće na još samo nekoliko mesta u svetu. Naime, spiralno stepenište u zamku Grac privlači pažnju zato što, praktično dve spirale seku jedna drugu.

Zdanje Muzeja savremene umetnosti u Gracu takođe privlači pažnju po neobičnosti, a za ljubitelje fenomenalnih vidikovaca preporuka je posetiti brdo Šlosberg na kome se nalazi i toranj sa satom, koji je postao i jedan od simbola Graca.

(Ona.rs / „Culturezvous“ )