Čudesan svet kvasca u gastronomiji: Laki recepti za uživanje!
Upotreba kvasca u gastronomiji je veoma raznolika – od pečenih proizvoda, fermentisanih namirnica, soseva, pa čak i veganskih specijaliteta. Ljudi obično povezuju kvasac sa njegovom ulogom u podizanju testa ili kao sredstvom za fermentaciju. Međutim, ono što se često previđa je da kvasac sam po sebi predstavlja ključnu komponentu ukusa, jer često dodaje ili moduliše druge ukuse koji daju savršeno zaokružen ukus omiljenom hlebu, fermentisanim jelima, sosevima i veganskim specijalitetima.
Hajde da istražimo tri jednostavna recepta koja ilustruju raznovrsnu primenu kvasca u gastronomiji!
Kvasac u pekarskoj gastronomiji: Perece
Istorija pereca ili "Brezela", kako se obično nazivaju u Nemačkoj, je zamršena poput njihovog oblika. Nije sasvim jasno gde su nastale perece, ali legenda kaže da su ih izmislili italijanski monasi kako bi nagradili decu za njihove molitve. Oblik pereca podseća na osobu koja prekršta ruke u molitvi, pa je i naziv "pretiola" što znači "mala nagrada".
Danas su perece češće povezane sa Oktoberfestom i uživanjem uz pivo ili kao ulična hrana u Njujorku. Sveže perece su ukusne i zabavne za pripremu, pogodne za decu, ali i za posluživanje na zabavama za odrasle!
Sastojci: Za perece (za 8 komada):
- 150 ml vode
- 150 ml mleka
- 1 kesica suvog kvasca
- 500 g brašna
- 2 kašičice soli
- 40 g putera, sobne temperature
- 1 žumance
- krupna so
Za kuvanje u vodi:
- 1 l vode
- 2 kašičice soli
- 55 g sode bikarbone
Uputstvo:
Zagrejte vodu i mleko, dodajte kvasac i ostavite da odstoji 10 minuta. Sipajte mešavinu vode i mleka u veliku činiju i dodajte brašno i puter. Mesite sastojke 5-10 minuta dok ne dobijete glatko testo bez grudvica brašna ili putera. Pokrijte činiju i ostavite testo da naraste sat i po, dok ne udvostruči veličinu. Zagrejte rernu na 200°C. Podelite testo na osam delova. Svaki deo oblikujte u dugu traku, a zatim ga oblikujte u formu perece. U velikom loncu, zagrejte vodu sa solju i sodom bikarbonom dok ne proključa. Pažljivo stavite svaku perecu u ključalu vodu na 3 minuta, a zatim ih poređajte na pleh obložen papirom za pečenje. U maloj činiji, umutite žumance sa malo vode. Premažite svaku perecu ovom smesom i pospite krupnom solju po ukusu. Pecite u rerni 15-20 minuta, dok ne dobiju zlatno-braon boju. Izvadite iz rerne i ostavite da se ohlade pre serviranja.
Nutritivni kvasac u gastronomiji: Veganski "mac and cheese"
"Mac and cheese" je klasik koji vole sve generacije! Idealno jelo za deljenje sa porodicom ili za poneti na zabavu. Međutim, ne jedu svi sir i mlečne proizvode, bilo zbog alergija ili ličnih izbora, što čini nutritivni kvasac savršenom zamenom za vaše omiljene makarone sa sirom, bez mlečnih proizvoda!
Nutritivni kvasac može da se koristi na različite načine u veganskoj kuhinji, ali jedna od najboljih primena je dodavanje sirastog umami ukusa kad god je potrebno izostaviti sir i mlečne proizvode. Ovaj recept pokazuje nutritivni kvasac menja sos od sira u makaronama sa sirom, a da pritom ne izgubite taj bogati, sirasti ukus!
Sastojci: Za "sir" sos i pastu:
- 475 ml vode
- 195 g sirovih indijskih oraha
- 25 g nutritivnog kvasca
- 3 kašike svežeg limunovog soka
- ½ kašičice belog luka u prahu
- ¼ kašičice kurkume
- prstohvat crnog bibera
- 1 ½ kašičice soli
- 200 g rendanog veganskog čedar sira
- 345 g makarona
Za hrskavu koricu:
- 92 g prezli
- 4 kašike istopljenog veganskog putera
- ¼ kašičice dimljene paprike
Uputstvo:
Stavite indijske orahe u činiju otpornu na toplotu i prelijte ih ključalom vodom. Neka se natapaju sat vremena. Skuvajte makarone prema uputstvu sa pakovanja. Procedite indijske orahe i pomešajte ih u blenderu sa vodom, limunovim sokom, nutritivnim kvascem, veganskim sirom i začinima. Blendujte dok ne dobijete glatku smesu. Pomešajte prezle, otopljeni puter i dimljenu papriku u posebnoj činiji. Zagrejte rernu na 175-180°C. Sipajte skuvane makarone u posudu za pečenje i prelijte ih sosom. Sve dobro promešajte. Pospite smesu sa prezlama preko makarona. Pecite 12-15 minuta ili dok ne bude gotovo. Na kraju možete da uključite grill funkciju u rerni (ako imate) 1-2 minuta da bi prezle dobile zlatnu boju. Izvadite iz rerne i ostavite da se malo ohladi pre serviranja. Uživajte!
Kvasac u gastronomiji soseva: Originalni kečap
Da li ste znali da kečap potiče iz Hong Konga, gde je bio poznat kao Ke-Tsiap? Kečap je prvobitno bio više sličan ljutom sosu, a u Englesku su ga doneli britanski mornari, gde se kasnije proširio po zapadu u različitim varijacijama, sve dok nije postao ono što danas znamo kao kečap.
U ovom receptu istražujemo kako da napravite kečap bliži njegovoj originalnoj verziji, kako biste impresionirali prijatelje i porodicu. Ovaj sos se može koristiti kao svaki drugi začin u različitim jelima.
Pošto je ovo fermentisani sos, prvo moramo da pripremimo fermentacijski agens, poznat kao "Ginger Bug".
Recept za Ginger Bug:
Oprema:
- Tegla sa poklopcem
Sastojci:
- 250 ml vode
- 2-3 kašike belog ili smeđeg šećera
- 2-3 kašike sitno seckanog đumbira
Uputstvo:
Sipajte vodu, jednu kašiku šećera i jednu kašiku sitno seckanog đumbira u teglu sa poklopcem. Zatvorite teglu i stavite je na toplo mesto, po mogućstvu na direktno sunce. Nakon 24 sata, dodajte još jednu kašiku seckanog đumbira i šećera u mešavinu. Promućkajte teglu i vratite je na isto mesto. Ponovite proces svaka 24 sata. Piće bi trebalo da postane neprozirno i da se pojave mehurići. To obično traje 4-5 dana, zavisno od temperature.
Recept za Ke-Tsiap (Kečap):
Oprema:
- Tegla od 300 g
Sastojci:
- 100 ml Ginger Bug-a (prethodni recept)
- 1,5 kg svežih paradajza ili 800 g konzervisanog paradajza
- 1 kašika sirćeta
- 1 kašika soja sosa
- 1 kašika meda
- ½ kašičice soli
- prstohvat paprike
- prstohvat francuskog začina "quatre épices" (beli biber, muškatni oraščić, đumbir i karanfilić)
- ½ kašike šećera (nakon fermentacije)
- ½ kašike pivskog kvasca
Uputstvo:
Operite i očistite paradajz, zatim ga izblendajte. Procedite pire kroz cediljku i kuvajte tečnost 3 minuta. Sipajte proceđeni pire kroz kuhinjsku krpu i ostavite da stoji 12 sati. Pomešajte paradajzov sok sa ostalim sastojcima i napunite teglu ostavljajući 1 cm prostora. Ostavite da fermentiše 1 nedelju na sobnoj temperaturi, a zatim premestite u frižider na 2-3 nedelje. Ke-Tsiap može trajati 6 meseci do godinu dana u frižideru.
Od pereca do ljutih soseva, sada ste doživeli pravu raznolikost u primeni kvasca u kuvanju. Nadamo se da ćete uživati u ovim jednostavnim receptima i podeliti ih sa prijateljima i porodicom.
#poweredbyyeast
(Ona.rs/PR)