Šta se dešava ako koristite mobilni dok dojite? 8 razloga zašto bi trebalo da prestanete to da radite
Trebalo bi da mislite i na sebe ali pre svega na zdravlje svoje bebe
Neizbežno je pronaći vreme u kome nećemo koristiti mobilni telefon i ostale aparate sa ekranima. Često i porodilje, posebno u toku dojenja, ne mogu da ostave telefon, kako bi "ubile vreme" dok hrane bebu. Da li je to i koliko zapravo zdravo?
Jedna od najvažnijih prednosti dojenja je emocionalna veza između mame i bebe. Maleno stvorenje se oslanja na vaše prisustvo i angažovanje kako bi se osećala bezbedno. Zato, ako mame koriste mobilni telefon dok doje bebu, rizikuju da propuste ovo važno vreme i potencijalno naruše vezu sa bebom. Istraživanja su pokazala da prekomerno vreme ispred ekrana i obavljanje više zadataka mogu smanjiti kvalitet iskustva dojenja, oštećenje pamćenja i može dovesti do poteškoća u učenju novih stvari, piše "Motherhood Chaitanya".
Upotreba mobilnih uređaja tokom dojenja može uticati na sledeće načine.
1. Kontakt očima
Majka i beba moraju da imaju određeni nivo kontakta očima da bi uspostavile bolju vezu. Kada se bebe rode, njihova jedina vizija je od dojke do maminog lica. Na taj način stalno gledaju i pokušavaju da prepoznaju mamu. Zamislite da vaša beba može da vidi samo telefon umesto vašeg lica. Da li ćete imati dobar odnos sa bebom?
2. Pažnja
Beba se možda nije uhvatila za vašu dojku, ali ne biste znali jer ste već zadubljeni u telefon. Ironično, možda trenutno dojite i čitate ovaj članak ne shvatajući potencijalnu štetu koju može da nanese bebi.
3. Fizički dodir
Držeći telefon, nikada nećete znati kada je beba zaspala. Štaviše, nećete ni saznati da li je beba popila dovoljno mleka. Beba bi mogla zaspati na pola puta tokom dojenja i zato je važno da bebu dodirujete i nežno je mazite.
4. Problemi u ponašanju
Bebe mogu dobiti napad ako im se ne obrati pažnja kada se to zahteva. Puno se smeju i prave zvukove kada ne gledate. Pokušaće da drže svojim malim rukama i da vas nateraju da ih pogledaš. Ako ih ne pogledate ili ne uzvratite njihovim emocijama i osećanjima, mogli bi se osećati ranjivo i izostavljeno. Bebe su osetljive i moraju se mnogo gledati.
5. Zračenje aparata
Tela beba su toliko mala da lako apsorbuju one štetne zrake koje emituju uređaji. Za njih je zaista opasno da apsorbuju takve štetne materijale jer bi mogli da promene genetski materijal ili verovatno podstaknu rast ćelija raka. Isto tako je poznato da ometa razvojne procese mozga.
6. Manje oslobađanje oksitocina
Kada majku ometa telefon tokom dojenja, to može dovesti do manje prijatnog iskustva i za majku i za bebu. Beba može postati nervozna ili prestati da se hrani, a majka se može osećati pod stresom ili rasejanošću, što može ometati oslobađanje hormona oksitocina, odgovornog za ispuštanje mleka.
7. Loše iskustvo vezivanja
Studije su pokazale da prekomerno vreme ispred ekrana i obavljanje više zadataka tokom dojenja mogu smanjiti kvalitet iskustva veze između majke i bebe. Bebe su veoma osetljive na okruženje i potrebna im je puna pažnja majke da bi se osećale bezbedno.
8. Negativan uticaj na obrasce hranjenja
Korišćenje telefona tokom dojenja može negativno uticati na obrasce hranjenja bebe. Bebe se oslanjaju na majčine signale, kao što su kontakt očima i govor tela, da znaju kada je vreme za hranjenje i kada su site. Ako je majka fokusirana na telefon umesto na bebu, ona može postati zbunjena što dovodi do povećanog rizika od prekomernog ili premalo hranjenja.
(Ona.rs)