"Bilo kuda, dojenje uvek i svuda": Izložba povodom Svetske nedelje dojenja pokazuje prelepu realnost ovog čina
Fotografije koje prikazuju život dojilje kakav jeste - ne kakav svet nameće da treba biti
Dojenje ne treba biti još jedna u nizu tabu tema. Na takav način društvo nesvesno šalje poruku majkama da su same u tome, što nikako ne treba da bude cilj i realnost.
Mnoge majke danas se susreću sa neistinim informacijama ili pomoć traže na pogrešnim vratima, što može samo izolovati novopečene mame u svojim svakodnevnim izazovima. Nijedna mama ne treba da oseća sramotu i neprijatnost kada dođe vreme da beba jede, a nalaze se na javnom mestu, upravo iz razloga što bebica ne zna za vreme ni mesto kada je gladna. Zbog ovoga, ali i mnogih drugih stvari koje ističu važnost ovog predivnog i pre svega prirodnog čina, Udruženje Roditelj je ove godine 19. put po redu obeležilo Svetsku nedelju dojenja.
Uz poruku da mame nisu same u ovome i da je njihovo udruženje uvek tu da sasluša roditelje, otvorenih vrata, srca i naoštrenog sluha.
Ovoga puta, dojenje su predstavili na, doslovno slikovit prikaz, kao ono što to u biti i jeste. U 11 časova su otvorili vrata Umetničke Galerije Stara Kapetanija u Zemunu, gde su svi imali priliku da pogledaju izložbu fotografija mama koje doje u svakodnevnim situacijama.
Autorka ovih fotografija, Milica Ristić, uz pomoć Udruženja zabeležila je ove predivne prizore. Mogu se videti majke sa svojim mališanima u automobilima, na pijaci, ležaljci, dok kuvaju, ali i u mnogim drugim neposrednim situacijama.
Izložba je podržana sa mnogo strana, od Ministarstva za brigu o porodici, pa do UNICEF-a i Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanovic Batut". O fotografijama na kojima su mame koje su ponosno pristale da budu deo ove izložbe, više nam je govorila autorka izložbe:
- Oduvek sam volela dokumentarne fotografije, tačnije one koje predstavljaju život kakav jeste, kao što je prikazano i na ovoj izložbi. Pored toga što je važno podizanje svesti o dojenju, mislim da je ženama plasirana određena slika kako treba da izgleda i u kakvim uslovima treba da doji. Dakle, prezentuje se da, ako žena sedi sređena u svojoj ljuljašci, namirisana i našminkana, to je jedino prihvatljivo za dojenje. To nije život. Sve ovo na fotografiji je život. I dojenje na pijaci, rođendanu, poslu, na krštenju... Ne treba da se ističe i da se sad posebno propagira, jer to nije posebna kategorija od koje se pravi senzacija. To je nešto normalno i prirodno. Moj neki radni naziv za ove fotografije bio je - bilo kuda, dojenje uvek i svuda - opisala nam je autorka izložbe.
Pravo svakog deteta je na prirodnoj ishrani, a pravo svake mame je na njen slobodan izbor, kako nam opisuje dr Mirjana Živković Šulović iz "Batuta". Takođe je istakla i šta je dužnost majke, a šta dužnost zdravstvenih radnika kada je informisanje o dojenju u pitanju.
- Ono što je dužnost zdravstvenih radnika, kao i cele naše zajednice, jeste da podržimo mame i da im damo tačne informacije o blagodeti majčinog mleka, o prvim momentima započinjanja života sa dodirom kože na kožu, i podojem unutar prvog sata. To je ono što svaka mama treba da zna i da zahteva od zdravstvenih radnika u porodilištu da je upoznaju sa tim, a njihova obaveza je da im pruže tačne informacije. Susrećimo se sa različitim, nažalost, "školama roditeljstva", koje ne vode stručni ljudi . Zato apelujemo na mame da se isključivo obraćaju zdravstvenom sistemu i proverenim udruženjima koje imaju neki vid oznake da sarađuju sa zdravstvenim sistemima.
Takođe, doktorka ističe i jedan veoma važan način podrške majkama, a to je podrška u vidu pravljenja adekvatnih mesta za dojenje. Kako navodi, treba podržati dojenje na javnim mestima i praviti prostore za dojenje u restoranima, šoping-centrima, poslovnim objektima i slično.
(Ona.rs)