Na Zlatarskom jezeru jedno ostrvo voda nikad nije uspela da potopi: Tajna "srpske Atlantide"
Zbog izgradnje hidroelektrane potopljeno je nekoliko sela čiji ostaci izranjaju svaki put kad se voda povuče
Na polovini puta od Beograda do Jadranskog mora, u dolini Uvca nalazi se Zlatarsko jezero, jedno od deset najvećih jezera u Srbiji.
Nastalo je šezdesetih godina prošlog veka izgradnjom hidroelektrane Kokin Brod.
Na dnu jezera ostale su čitave kuće i štale, škola, policijska stanica, Dom kulture, pa čak i crkva posvećena Svetom Jovanu Krstitelju. Kako svedoče stariji stanovnici ovog kraja, krov i ikone iz svetinje podignute pokraj stene u vreme seobe pod Arsenijem Čarnojevićem daleke 1961. danima su plutali po površini jezera.
Zbog odluke da zarad izgradnje hidroelektrane bude potopljeno sve ono što je vekovima ranije postojalo na ovom području, stanovnici uvačkih sela nazivaju Zlatarsko jezero “srpskom Atlantidom”.
Ali, veoma često se događa da se voda iz Zlatarskog jezera povuče, te da se sela koja su potopljena sablasno ukažu na ispucalom tlu.
S druge strane, kad je nivo vode visok, Zlatarsko jezero izgleda poput mora. Ali, i tada se u njegovom srcu vidi ostrvo sa krstom.
Reč je o nekadašnjem Dumbelskom brdu, na kom je Eparhija mileševska podigla krst, u znak sećanja na groblje koje se nalazilo u podnožju brda. Ovo ostrvo jezerska voda nikada nije uspela da potopi.
Foto: Ivan Strahinić
(Ona.rs)