PANIKA: Svet ostaje bez čokolade!

Vreme čitanja: oko 1 min.

Kako stvari stoje, svet bi uskoro mogla da zahvati "čokoladna kriza", odnosno, postoji opasnost da ostanemo bez omiljene poslastice. To bi moglo da izazove ozbiljne probleme u održavanju, ionako krhkog, mira u svetu

Potrošnja kakaa konstantno raste, a razlika između svetskih potreba i proizvodnih kapaciteta je sve veća. Ovim tempom, mogli bismo uskoro da ostanemo bez čokolade. Možda bi bilo pametno napuniti zamrzivače na vreme, ko zna koliko će čokolada uskoro koštati!

Najveći svetski proizvođač čokolade je u 2013/2014. godini dostavio 1,7 miliona tona najpopularnije poslastice, što se smatra rastom od 11,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Proizvodnja čokolade raste, a s njom i cene, koje su se u poslednjih osam godina udvostručile. Takođe, čokolada se distribuira u sve manjim pakovanjima, a proizvođači je sve više kombinuju s voćem, koštunjavim voćem, žitaricama i keksom.

Jirgen Stajnman, izvršni direktor kompanije “Barry Callebaut”, ističe kako bi do 2020. godine moglo doći do potencijalne nestašice kakaa.

- Proizvođači čokolade širom sveta bi do 2020. godine mogli pretrpeti ozbiljne gubitke. Moguće je da dođe do nestašice kakaa zbog povećanih ekonomskih pritisaka na farme i proizvođače kakaa širom sveta. Naš posao zavisi od održivih zaliha visokokvalitetnog kakaa, a verujemo da bi se njegova budućnost mogla obezbediti uz pomoć manjih proizvođača - pojasnio je Stajnman.

Još jedan od faktora koji značajno utiče na smanjene zalihe kakaa jeste i epidemija ebole u zapadnoj Africi, pogotovo ako se uzme u obzir da 70 odsto svetskih zaliha dolazi upravo iz zapadne Afrike. Sveopšti haos i trenutne restrikcije u tom deli sveta učinile su da je svetska proizvodnja umnogome smanjena.

Delimični krivac za nestašicu kakaa takođe su bolesti i suša, kao i sami ljudi, koji osećaju sve veću potrebu za slatkišima, a država koja prednjači u tome je svakako Kina.

(Telegraf.rs / Klix)