Da li Srbi idu u teretanu i vežbaju? Iznenadićete se koji je procenat onih koji nisu fizički aktivni

J. V.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock

Koliko su građani Srbije fizički aktivni, koji su njihovi najčešći izbori kada je u pitanju vežbanje i šta ih najviše sprečava da se pokrenu - bila su neka od pitanja online istraživanja sprovedenog u aprilu, u okviru nacionalne kampanje Teži ravnoteži.

Istraživanjem je obuhvaćeno više od 1.000 ispitanika iz različitih delova Srbije, a rezultati su predstavljeni simbolično, uoči Međunarodnog dana fizičke aktivnosti, koji se obeležava 10. maja.

Prikupljeni podaci su pokazali da je 12% građana svakodnevno fizički aktivno, dok svega 8% navodi da se ne bavi nijednom vrstom vežbanja.

Najpopularniji vidovi fizičke aktivnosti su vežbe snage u teretani (48%) i brzo hodanje (45%), odmah za njima slede trčanje (23%) i vožnja bicikla (22%), dok se joga, grupni sportovi i ples znatno ređe praktikuju.

- Nedostatak fizičke aktivnosti predstavlja globalni izazov, kako za građane tako i na privredu. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, više od 80% adolescenata i 27% odraslih ne ispunjava preporučeni nivo dnevnog kretanja, što direktno doprinosi razvoju gojaznosti i drugih hroničnih bolesti. Trošak gojaznosti u Evropi 2020. godine iznosio je 475 milijardi evra, a očekuje se da će do 2030. godine dostići 1.597 milijardi evra godišnje. Dijabetes EU godišnje košta oko 104 milijarde evra za zdravstvenu zaštitu, uz gubitak od 65 milijardi evra zbog smanjene produktivnosti - izjavio je Dimitrije Ivanović, rukovodilac službe za organsku proizvodnju u Privrednoj komori Srbije i dodao da se aktivnosti u okviru Nacionalne kampanje "Teži ravnoteži" upravo sprovode sa ciljem podizanja svesti javnosti da više vode računa o balansiranoj ishrani i fizičkoj aktivnosti.

(Ona.rs)